Як прокидатися раніше, якщо нічого не допомагає
Кілька років тому я не ставив собі питання як прокидатися раніше. Я просто прокидався як усі — о 8-9 годині. Вмивався і плавно переходив до робочих завдань. В ті часи у мене ще не було книги, безкоштовного курсу з особистої ефективності, і консультації я теж не давав.
Як і більшість людей, після прокидання я спочатку перевіряв соцмережі, пошту, кілька чатів, дивився кілька десятків мемів, кілька відео на ютуб. І тільки після цього брався до роботи.
Непомітно ці прості процеси з’їдали 1-2 години ранкового часу. Найкращого часу, який варто інвестувати у важливі проекти. Я тоді ще не розумів, наскільки це безглузде марнотратство часу.
Мені було ок, тому що я не знав іншого методу почати день. Та і змінювати нічого не хотілося, тому що тоді в мене був сформований дуже потужний імунітет до змін.
Що таке імунітет до змін?
Імунітет до змін захищає від ризиків, які можуть з якоюсь імовірністю настати під час змін. Такий імунітет складно розпізнати, він працює на автоматі і не завжди очевидний. З одного боку він нас захищає, а з іншого обмежує. Часто імунітет до змін заважає змінити життя в кращу сторону і людина продовжує жити так, як звичка, відмовляючись від можливостей, які пропонує життя.
Саме тому мої дні були схожі один на одного: прокинувся, поснідав, проґавив час у соцмережах і далі продовжуєш день. Я не розумів, наскільки цінним може бути ранок для створення майбутнього, яким я хочу жити.
І от одного разу обставини склалися так, що я ввечері ліг спати раніше, ніж зазвичай. І вже о 6 ранку я прокинувся і більше не міг заснути. Виспався. Трохи повалявшись у ліжку, я підвівся, вмився, поснідав і сів за комп’ютер.
В мене не було бажання гортати соцмережі. Я перевірив пошту, побачив там лист, який відноситься до одного з проектів і почав з ним працювати. Мені треба було написати текст для рекламного односторінкового сайту.
Раніше на таке завдання я витрачав один робочий день. Цього разу я впорався за дві години.
І вже о 9 ранку я зробив роботу, яку зазвичай робив до вечора.
Ця подія породила всередині мене стимул щось змінити. Мене здивувало те, наскільки краще і швидше працює голова з самого ранку.
І я вирішив змінити свій ранок назавжди і в цей момент почав шукати відповідь за запитання: «Як прокидатися раніше?».
Я почав прокидатися о 6 ранку і робити найважливіші справи, які запланував на день.
Це працювало деякий час. Я прокидався, виконував завдання і був задоволений результатом.
Але потім настали дні, коли мені захотілось повернутися до старого графіку. Може я втомився, може засумував за минулим. Або може моя нервова система захотіла повернути те комфортне життя, де не треба нікуди бігти, щось робити, а можна просто скролити соцмережі й отримувати швидкі приємні дози дофаміну, які плавно лоскочуть центри задоволення.
І мені стало важко прокидатися о 6 годині. Будильник дзвенів, я його автоматично вимикав і знову занурювався у сон.
Мої результати стали падати. Я почав працювати повільніше. Мені це дуже не подобалось.
І замість того, що змиритися, я вирішив боротися.
Зазвичай люди, коли не можуть прокинутись рано, зсувають час підйому не трошки пізніше. Вони думають, що не висипаються.
Наприклад, якщо не можеш прокинутися о 6 ранку, можна поставити будильник на 6:30. Мені цей спосіб не подобався. Він не працював. Я вирішив діяти інакше.
Я подумав, якщо я не можу прокинутись о шостій, я змушу себе прокидатись ще раніше.
І я почав прокидатись о 4:30 ранку.
Може здатися, що це капець як складно. Але виявилось, що це набагато простіше, ніж підійматися о 6.
І я почав встигати робити ще більше та швидше. Мені дуже сподобались результати таких змін.
Звісно, мені довелося за це заплатити вечірнім часом. Щоб прокидатись о 4:30 ранку, треба лягати спати приблизно о 9 вечора. Якщо це ігнорувати, не вийде висипатися, почнуться хвороби і зі сторони тіла, і зі сторони нервової системи: сімейні конфлікти, сонливість і решта неприємностей.
Тому до цього треба ставитись обережно і дуже уважно. Коли я відчуваю, що стає складно, я вимикаю будильник з вечора і просто сплю стільки, скільки треба моєму тілу, щоб відновитися. Але навіть при цьому вже о 6:00 я прокидаюся легко, тому що відчуваю, що відпочив достатньо.
Саме тому в книзі «100 порад з особистої ефективності» є порада, яка звучить:
Якщо не можеш прокинутись рано, вставай раніше.
Ви знайдете цю пораду на 14 сторінці. Порада під номером 2.
Крім цього в книзі ви знайдете ще 99 порад, які можете використати, щоб підняти свою ефективність і встигати робити більше важливих для себе справ, ніж робите зараз.
А в цій статті я хочу доповнити пораду про ранкові підйоми, щоб це було для вас ще корисніше.
Як прокидатися раніше?
Як прокидатися раніше1. Виходьте на сонячне світло.
Якщо ви прокидаєтеся у літній час, достатньо відкрити штори і поставити робочий стіл біля вікна. Сонячне світло — потужний інструмент для пробудження.
Якщо ви працюєте взимку і хочете прокидатись, коли ще темно. Використовуйте яскраве освітлення для імітації сонячного світла.
Світло сповіщає ваше тіло, що настав день і саме час почати працювати.
2. Зробіть собі темніше перед сном
Приблизно за 90 хвилин до сну корисно приглушити світло. Можна закрити штори, увімкнути вечірнє освітлення. На смартфоні увімкнути нічний режим, який глушить синє світло і не збуджує нервову систему.
Як прокидатися раніше 3. Займайтесь спортом зранку, а не з вечора.
Якщо це не можливо у вашому графіку, спробуйте спланувати свої тренування так, щоб вони були якнайдалі від сну. Хоча б за півтори — дві години.
4. Зсувайте час прокидання поступово по 15-30 хвилин.
Якщо не виходить різко змінити графік сну, як це зробив я, рухайтесь поступово. Це теж нормально і вплине на ваш результат.
Як прокидатися раніше 5. Зберігайте регулярність.
У деяких людей є ідея, що вони будуть 5 днів прокидатися рано, а у вихідні дні будуть спати, скільки захочуть. Це може погано впливати на формування звички. Таким підходом ви можете відкотити себе назад по результатах і доведеться починати все спочатку.
6. Ставте будильник в інший кінець кімнати.
Якщо знову починаєте непомітно від себе вимикати будильник і знову засинати, ставте будильник у інший кінець кімнати, або взагалі в іншу кімнату. Зазвичай, цей спосіб не погано працює.
Як прокидатися раніше 7. Не вживайте алкоголь перед сном, якщо завтра хочете прокинутись рано.
Алкоголь може допомогти вам відчути сонливість, тому ви можете подумати, що це ідеальний спосіб лягти спати раніше, щоб прокинутися раніше.
Але алкоголь фрагментує ваш сон, а це означає, що ви можете прокинутися серед ночі й наступного дня відчути ще більшу сонливість. І ви просто не встанете з ліжка. Мабуть, ви це знаєте на власному досвіді.
8. Створіть ранкову рутину, на яку ви з нетерпінням чекаєте
Зробіть так, щоб вам було легше покинути тепле затишне ліжко, виконавши ранкову рутину, яка вам подобається.
Це може включати:
- Випити чашку кави
- Виконання улюблених вправ, або біг
- Смачний сніданок
- 20 хвилин особистого часу на читання або медитацію
Придумайте приємні завдання, які мотивують вас почати день.
Як прокидатися раніше9. Зробіть розслаблюючу рутину перед сном
Розпорядок потрібен не тільки вранці. Спробуйте виконати розслаблюючу процедуру перед сном приблизно за годину до сну.
Це може включати:
- Читання
- Виконання дихальних вправ
- Прослуховування заспокійливої музики або подкасту
- Ведення щоденника
Вечірня рутина допомагає розслабитися, тож ви швидше засинаєте, отримуєте необхідну кількість сну і легше прокидаєтеся вранці.
10. Поговоріть зі спеціалістом зі сну
Якщо ви вже намагалися наладити свій сон раніше, використовуючи подібні поради, чи інші поради, і все ще не можете прокинутися рано, подумайте про те, щоб поговорити з фахівцем зі сну.
Він перевірить вас на наявність порушень сну, через які вам важко прокинутися або заснути так.
До них належать: Безсоння, Апное, нарколепсія, Гіперсомнія, Затримка фази сну.
Тепер ви знаєте, як прокидатися раніше. Вірю, що ці поради допоможуть вам наладити свій сон, почати прокидатись раніше, встигати зробити більше важливих справ та рухатись вперед. Туди, куди вам треба.
Читайте книгу і використовуйте більше порад з особистої ефективності у своєму житті. Будьте ефективні і щасливі.
Дійте.
Додатково рекомендую подивитись відео про те, як прокидатися раніше. Це допоможе глише засвоїти матеріал