Як заощадити час на приготуванні їжі: власний досвід, який звільнив тони часу
Питання від підписника:
Я знаю, що приготування їжі на вихідних повинно економити час для буднів. Але на вихідних я відчуваю себе перенавантаженою додатковим приготуванням їжі та прибиранням. Крім того, до середини тижня мені набридає їсти одні й ті ж страви. Чи існують якісь лайфхаки для здорового харчування, які заощаджують час і не передбачають масивного приготування їжі у неділю?
Якщо у вас теж є запитання, залиште його на цій сторінці.
Я розкажу, як це влаштовано у нас. Буду радий, якщо якісь з цих думок будуть для вас лайфхаками.
Ми ніколи не купуємо напівфабрикати. Все готуємо самостійно. Нам вдається харчуватись без шкоди для здоров’я і заощаджувати час на приготуванні.
Ці думки народилися на досвіді нашої родини. Вони можуть вам не підійти. Нам з ними нормально. Важливо обдумати цей досвід і спробувати побудувати систему, яка буде ефективною саме для вас.
Зміст
Не готуємо на вихідних
Ми звикли на вихідних відпочивати. Тому в ці дні майже ніколи не готуємо їсти. Тільки якщо для цього є особливий настрій або привід.
Готуємо в будні. Зазвичай, це роблю саме я. Так повелося. Всі задоволені, а я не проти. Це займає небагато часу, тому що не треба витрачати час на походи в магазин. Всі продукти у нас завжди є завдяки коморній системі.
Використовуємо коморну систему
У нас коморна система керування продуктами. На початку кожного місяця я відправляюсь в магазин і купую все необхідне на місяць. Щоб слідкувати за тим, що саме необхідно, я веду таблицю в гугл документах. Там є найменування продуктів і кількість.
У нас є комора с продуктами у вигляді окремої шафи. Я відкриваю її та за 10 хвилин роблю інвентаризацію. Вписую в таблицю кількість кожного продукту. У відповідь автоматично рахується кількість, необхідна для покупки в цьому місяці.
Ми почали робити це під час пандемії в якості експерименту. Нам сподобалось. Цілий місяць ми майже не ходимо по магазинах. Продукти завжди є. Замість походу в магазин за пів години, ми витрачаємо 15 секунд, щоб відкрити шафу і взяти необхідне.
М’ясо теж купуємо на місяць і заморожуємо: пачка курячого філе 9 кг, кілька кг фаршу, гуляшу, субпродуктів.
В магазинах ми купуємо лише те, що не підлягає тривалому зберіганню: молоко, яйця, овочі, фрукти.
Коморна система — значно економить час.
Маринуємо м’ясо на кілька днів
У нас в холодильнику завжди є мариноване м’ясо. Воно без проблем зберігається в такому вигляді 4 дні. І з кожним днем стає смачніше.
Робити з ним можна все, що завгодно: смажити, запікати, варити підливу або суп.
Маринад теж може бути різний. В будь-якому супермаркеті ви знайдете десятки різних приправ до м’яса. Обирайте на свій смак. Ми завжди робимо по різному і тому не набридає.
Щоб приготувати якусь кашу до м’яса, треба витратити до 20 хвилин. Макарони — до 15 хвилин. Картоплю готувати довше, тому ми її не часто їмо.
Використовуємо мультиварку та духовку
Мультиварка та духовка — недооцінені прилади для заощадження часу. В них можна готувати все що завгодно без зайвих рухів і постійного контролю. Нарізав продуктів, закинув, увімкнув і займаюсь своїми справами.
Якщо загуглити, ви знайдете безліч простих і смачних рецептів, які можна готувати, заощаджуючи час.
Суп варимо у два етапи
У нас завжди є якийсь суп. Частіше це борщ, солянка, або бульйон. Приготування бульйону взагалі не забирає час, а от для інших супів треба виділити годину.
Щоб зварити щось складніше за бульйон, я спочатку варю бульйон. Можу залишити його на деякий час, щоб потім зварити суп.
Наприклад, якщо планую завтра варити борщ, бульйон зварю сьогодні ввечері. А завтра накидаю туди необхідних інгредієнтів, зроблю засмажку і завершу страву. Це зручно.
До того, як почати готувати, заздалегідь обираю книгу, або подкаст, який буду слухати під час приготування. Коли настає час готувати, одягаю навушники та насолоджуюсь процесом.
Коли хочеться, чогось особливого
Коли хочеться чогось особливого, ми це готуємо. Робити голубці, ліпити пельмені або манти — окремий процес, який займає час. Тому коли хочемо особливого, готуємо не тільки щоб поїсти зараз, а і заморожуємо на потім.
Важливо аналізувати процеси
Варто подивитись свої на кулінарні процеси. Оцінити, що займає більше часу. Подумати, як в цьому процесі можна заощадити час, або взагалі оминути цей процес. Спробувати, подивитись що вийде і зробити новий аналіз для нових дій.
З чого почати
Якби я хотів зекономити час на приготуванні їжі кілька років тому, я б почав з формування коморної системи та покупки мультиварки. Ці два кроки найбільше вплинули на заощадження часу на приготування їжі.
Головне — почати діяти в цьому напрямку. Дії дадуть вам нову інформацію для аналізу і наступних дій.