Як збільшити когнітивний ресурс й краще концентруватися на справах, які важливі для майбутнього

Когнітивний ресурс — енергія, яка необхідна для концентрації на важливій задачі без відволікань. Від кількості когнітивного ресурсу залежить самодисципліна.

Когнітивний ресурс
Енергія для саморегуляції — когнітивний ресурс

Коли когнітивного ресурсу багато — нам легко керувати собою й робити важливі речі: писати статтю, вчитися, створювати дизайн, писати код.

Якщо когнітивного ресурсу мало — ми відволікаємося на речі, які погано впливають на майбутнє: заліпаємо в серіалах або соцмережах, дивимось порно, зловживаємо алкоголем, їмо шкідливу їжу.

Когнітивний ресурс та шкідливі звички
Коли когнітивного ресурсу мало, ми згадуємо шкідливі звички

Зранку когнітивного ресурсу багато. Коли ми робимо щось важливе наперекір емоціям, які тягнуть нас до шкідливої насолоди (серіали, відеоігри, порно, алкоголь, тік ток), енергія когнітивного ресурсу витрачається. Тому під вечір, або після обіду нам складно концентруватись на важливих речах. Когнітивного ресурсу мало, або взагалі нема — ми відволікаємось. І будь-які спроби боротися з цим виявляються марними. В такому випадку краще відпочити й повернутися до роботи наступного дня.

Крім того, що ми можемо поновлювати когнітивний ресурс протягом дня, ми ще можемо збільшити його об’єм, щоб мати більше енергії для концентрації на важливих завданнях.

Як збільшити об’єм когнітивного ресурсу

Коли ми говоримо, що в когось сильна воля, це означає, що у цієї людини великий потенціал когнітивного ресурсу.

В статті про самодисципліну був приклад, в якому ми уявляли когнітивний ресурс у вигляді стакана з водою. Коли енергія витрачається, води стає менше.

Когнітивний ресурс у вигляді стакану з водою
Когнітивний ресурс у вигляді стакану з водою

Якщо спиратися на цю метафору, ми можемо збільшити ємність стакана, коли прокачаємо когнітивний ресурс.

Збільшений об'єм когнітивного ресурсу
Ми можемо збільшити об’єм когнітивного ресурсу

Люди схильні до прокрастинації, мають маленький об’єм когнітивного ресурсу. Сила їх концентрації швидко витрачається й вони починають робити все що завгодно, крім того, що треба.

Волю можна тренувати як м’язи — прокачувати. Завдяки цьому наша концентрація поліпшується й ми можемо робити більше справ, які рухають нас вперед, замість відволікань не неважливе.

ПОПЕРЕДЖЕННЯ

МУСКУЛ ВОЛІ МОЖНА НЕ ТІЛЬКИ ПРОКАЧАТИ АЛЕ Й НАДІРВАТИ — ВОЛЯ ВЗАГАЛІ ПЕРЕСТАНЕ ПРАЦЮВАТИ.

Саме тому більшість цілей, які ми собі ставимо на Новий рік не збуваються.

Це так само якби ми один раз на рік заходили у тренажерний зал і робили вправи на все тіло з великою вагою. Після цього ми б не могли нормально рухатись протягом кількох днів.

Тому як до прокачки м’язів, так і до прокачки волі треба підходити дуже обережно.

Запам’ятайте три важливі речі

1. Саморегуляція — здатність керувати собою й емоціями.

2. Когнітивний ресурс — енергія для саморегуляції або паливо для керування собою й боротьби з прокрастинацією. Простими словами це і є наша воля.

3. Ключ до тренування волі ховається у правильному підході до розвитку навичок.

Три важливі речі
Ключ до тренування волі ховається у правильному підході до розвитку навичок

Більшість справ у житті з самого початку здаються нам не дуже приємними: робота, ремонт, походи в магазин, прибирання. Коли треба їх робити, ми відчуваємо негативні емоції, які змушують знову і знову відкладати справи на потім.

Навіть коли ми розуміємо що це треба зробити, негативні емоції зупиняють наші дії.

Наша лімбічна система боїться цієї перешкоди й зупиняється. Чим більше й складніше завдання, ти більшою перешкодою її сприймає наш мозок.

ТАКИХ СПРАВ У НАС БАГАТО, ТОМУ НЕОБХІДНО НАВЧИТИСЯ ЇХ ОБХОДИТИ.

⭐️ Основа перемоги над перешкодою — зниження бар’єрів до мінімальних, щоб наш мозок взагалі перестав сприймати це як перешкоду й не боявся діяти.

Після цього можна трохи збільшити перешкоду. І через 20-30 повторив, ще раз збільшити. Після 30 повторів мозок буде виконувати завдання на автопілоті так само як ми чистимо зуби.

Поступово збільшуючи перешкоду ми навчимо мозок легко приступати навіть до тих завдань, які ми раніше відкладали як найприємніші.

Наприклад, ви хочете почати бігати зранку. Якщо ви одразу спробуєте бігти 3 км, вже після першого такого тренування скоріш за все ви більше не побіжите. Тому що ваш мозок і ваше тіло будуть кардинально проти цього. Й ви приймете рішення, що біг це не ваше.

Щоб цього не сталося домовтеся з собою, що на першому тренуванні пробіжите лише 500 метрів, або менше. І ще 500 пройдете пішки. Зробіть так 20-30 разів, а потім підвищте планку.

ПОСТУПОВИЙ РОЗВИТОК НАВИЧОК — ОСНОВА ТРЕНУВАННЯ ВОЛІ

Для формування навички важливо не кількість, а регулярність виконання маленьких кроків.

Маленькі кроки ведуть до великих змін. Це і є ключ для тренування волі.

Воля зростає зі зростанням планки, яку ви собі ставите. І чим сильніше воля, тим більше перешкод ми можемо долати.

Так розвивається об’єм когнітивного ресурсу. І ви точно можете це зробити.

Цим методом можна досягти будь-чого:

  • Вставати раніше,
  • дотримуватися здорового харчування,
  • робити зарядку,
  • контролювати шкідливі звички.

Будь-що можна зробити, коли ви розумієте як це працює.

Поступові зміни не такі неприємні як різкі та раптові. Їх можна витримувати довше, тому вони мають більші шанси на успіх.

І оскільки у нас всього один мускул волі, його можна тренувати на одній справі, а потім цю силу використовувати в інших областях.

Як не втратити напрацьовані навички й когнітивний ресурс

Відпустка, хвороба, або проста забудькуватість — ці ситуації можуть послабити волю. Так само як послабляться ваші м’язи, якщо ви довгий час не займаєтеся спортом.

Якщо так вийде, добре було б вміти швидко відновлювати необхідний об’єм волі.

Більшість з нас після перерви одразу хочуть використовувати волю на тому ж рівні, до якого прийшли під час тренувань. Ми обираємо великі перешкоди й тим самим лякаємо свою лімбічну систему важкими справами. Це помилка.

Не варто бігти 3 км після хвороби. Ваша лімбічна система включить режим самозахисту, тому що це дуже різкий стрибок. І ви більше не будете бігати.

Тому якщо ми з будь-якої причини робили паузу у формуванні навички, треба знову починати з маленьких кроків. Декілька разів зробіть мінімум, і тільки після цього починайте знову підвищувати планку.

Зміни завжди мають бути поступовими. Особливо коли ми маємо справи з лімбічною системою, яка дуже добре вміє нами керувати.

Тепер ви знаєте як збільшити когнітивний ресурс, щоб концентруватися краще. Дійте.

Подивіться відео про когнітивний ресурс для закріплення матеріалу ↓

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *