Чому особиста ефективність стала вашим гальмом і як це змінити?

Поговоримо про те, як особиста ефективність може вбити ваші цілі.

Пригадайте, чи бувало у вас таке! Ви ставите собі ціль й починаєте до неї йти. У вас все виходить, ви задоволені результатом і собою. Але одного разу помічаєте, що сил стало менше. Ви робите паузу, щоб перепочити від досягнення цілі. І ця пауза затягується надовго.

Далі ви починаєте пливти за течією життя і забуваєте про ціль. Ніби її і не було.

Пригадали себе в такій ситуації? Чому це трапилось? Чому ви зупинились?

Чому особиста ефективність стала вашим гальмом і як це змінити?

Цілі, які ви собі ставите, мозок сприймає як проблеми. А він не любить проблеми.

Чим більше ви ставите собі цілей, тим більше проблем у вашого мозку. І одного разу настане момент, коли вони не влізуть у ваш мозок.

Якщо поставити собі занадто багато цілей, скоріш за все досягти їх буде неможливо.

Я це враховую. Тому, майже завжди у мене є тільки одна головна ціль — якийсь один головний проект.

Якщо я пишу книгу, то більшість часу думаю лише про неї. Якщо готую лекцію або курс, то тільки це в пріоритеті.

Крім цього життя підкидає нам нові проблеми майже кожен день.

  • Захворіла дитина
  • Спустило колесо на авто
  • Треба купити продукти
  • Навести порядок вдома
  • Сходити на батьківські збори…

Все це для мозку проблеми. Тому він не витримує і, щоб захиститися і зберегти енергію, відмовляється від цілей.

Мозок просто хоче вижити.

Що робити, щоб мозок не відкидав вашу ціль і давав змогу її досягти

Давайте розглянемо одне дослідження

Нейробіолог Дэвід Кресуэлл з Університету Карнегі-Меллона провів дослідження, щоб виявити, як перерва в роботі впливає на результати роботи мозку. Він хотів дослідити, що відбувається, коли люди розв’язують складні проблеми.

Для цього він підключив три групи людей до МРТ і попросив знайти для покупки певне авто, враховуючи багато бажань і потреб.

Ось які були результати:

  • Група А мала прийняти рішення в дуже короткий термін. Тому ці люди не змогли придумати оптимальне рішення.
  • Групі Б дали більше часу, щоб вони могли свідомо продумати рішення. Їх результати були значно краще, ніж у попередньої групи.
  • Групі С дали завдання, а потім відволікаюче завдання: змусили зробити щось, що відвернуло увагу від основного завдання, щоб підсвідомість працювала у фоновому режимі. Ця група набагато краще впоралася з пошуком оптимального рішення, ніж всі інші.

ПРО ГРУПУ С ВАРТО ПОГОВОРИТИ ДЕТАЛЬНІШЕ, тому що МРТ показало ще дещо цікаве.

Ділянки мозку, які були активні під час пошуку рішення, продовжували працювати підсвідомо, навіть коли учасник робив перерву і перемикався на щось інше.

Простіше кажучи, люди, які робили перерву, краще справилися із завданням, ніж люди, які докладали постійних зусиль безперервно.

А знаєте чому? Тому що ресурси підсвідомого мозку для розв’язання проблем у мільйони, якщо не мільярди разів більші, ніж у свідомого.

Третя група відволіклася від завдання всього на кілька хвилин. І отримали в мільйони більше переваг ніж дві попередні групи.

Виходить, перерва — це щось на кшталт суперсили.

Який з цього висновок

МОЗОК ЕФЕКТИВНІШЕ І ТОЧНІШЕ ДОСЯГАЄ МЕТИ, КОЛИ МИ РОБИМО ПЕРЕРВИ НА ШЛЯХУ ДО ЦІЛІ.

Коли ми намагаємося бути ефективними кожну хвилину, починаються проблеми, які призводять до вигорання. В один момент ми зупиняємося, тому що втрачаємо сили і бажання рухатися далі.

Більшість людей знають прийом «переспати із завданням»: якщо вам треба прийняти рішення або придумати хорошу ідею — просто на 1-2 дні дистанціюйтесь від цього.

До того ж наша підсвідомість працює краще, коли ми робимо щось, що відрізняється від цілі.

КЛЮЧ ДО КРАЩИХ РІШЕНЬ І ЕФЕКТИВНОСТІ

У досягненні будь-яких цілей завжди є дві фази, які чередуються між собою

Чому особиста ефективність стала вашим гальмом і як це змінити?

Коли ви знаєте, на якій з цих фаз знаходитесь, можете використовувати це для досягнення цілей.

Якщо ви малюєте картини, пишете музику, публікуєте пости у соцмережах, пишете відео або статті в блог, ви можете зробити так, щоб у вас ніколи не закінчувалися ідеї.

Для цього пам’ятайте, що є дві фази творчості: Створення і Виконання.

Фаза Створення. На фазі створення людина витрачає більше часу на «виношування» ідеї. Для письменників або блогерів це може бути читання матеріалів, дослідження, обмірковування ідеї книги чи статті, написання плану.

Фаза Виконання. Коли процес створення завершено, встановлені основні елементи і етапи роботи, починається фаза виконання. Ви збираєте всі думки і матеріали до купи і видаєте готовий матеріал.

Творчі і успішні люди вміють перемикатися між Створенням і Виконанням. Будь то підприємець, фрилансер, блогер або художник.

Щоб краще використовувати творчу енергію і бути ефективним, важливо усвідомлювати, на якій фазі ви зараз перебуваєте — на фазі виконання чи на фазі створення?

1. Якщо ви стоїте на місці і не знаєте, як рухатися далі, значить у вас проблеми на фазі створення. Необхідно зупинитись, щоб переосмислити направлення, цілі й завдання. Зробіть крок назад й подивіться на картину в цілому.

Краще витратити кілька годин на роздуми, ніж витрачати роки на шлях, який вам не потрібен.

2. Коли знаєте, чого хочете досягти, тоді ви вже переходите на фазу виконання. Тут не треба вмикати творчість й придумувати ідеї. Прийшов час працювати.

Розуміння фаз має вирішальне значення: якщо ви спробуєте зробити занадто багато в неправильній фазі, ви вб’єте свою креативність і знову застрягнете.

Саме тому в житті крім роботи і цілей має бути ще щось: прогулянки, розваги, побачення, приємні вечори, подорожі. Навіть корисно мити посуд, прати білизну, пилососити підлогу, мити авто, займатись творчістю.

Момент Еврики Архімеда прийшов до нього, коли він сидів у ванні. А Ньютон сформулював закон всесвітнього тяжіння, коли, відпочиваючи в саду, побачив, як впало яблуко.

Прозріння і кращі рішення, які, здається, виникають нізвідки, насправді є продуктом фази створення, після якого треба перейти до процесу виконання, щоб ідея не померла.

Якщо ви будете тиснути на себе ефективністю під час фази творчості, це пригнічуватиме вашу енергію.

Завжди пам’ятайте про це. Так ви навчитеся переключати увагу і просуватися вперед.

Так мрії втілюються в реальність. Дійте.

Подивіться відео для кращого засвоєння матеріалу.

Картинки мозку розроблено pch.vector / Freepik

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *