Три поради: Як обирати звички, щоб не зупинити розвиток
У людей, які формують звички, часто трапляється така проблема: вони на імпульсі мотивації багато на себе беруть, починають формувати звички, а через 2 тижні перестають їх дотримуватись.
Це погано тим, що розвиток повністю припиняється. Людина, яка нібито зібралася змінити своє життя, просто тупо перестає рухатись. При цьому втрачає віру в себе, отримує відчуття провини у дзеркалі і вбиває самооцінку.
Щоб цього це сталося, або щоб не повторювалося, якщо вже сталося, ось вам три поради, які допомагають мені і моїм клієнтам.
Раджу використовувати ці поради коли ви тільки починаєте формувати звички, а також на початку кожного місяця, коли ви переплановуєте їх.
Додатковий розвиток:
1. Приходьте на коуч-сесію з особистої ефективності.
2. Підпишіться на Інстаграм, щоб не пропускати корисні матеріали та слідкувати за тим, як я розвиваю ефективність та досягаю цілей.
3. Пройдіть безплатний курс з особистої ефективності
ПОРАДА 1. Перш ніж сформувати звичку, запитайте себе «навіщо?»
Люди звикли формувати звички навколо слова «ТРЕБА» або «ПОВИНЕН»:
- «Мені треба схуднути на 10 кг»
- «Я повинен вивчити англійську»
Це невірний підхід. Так ми спираємось на зовнішні фактори і втрачаємо головні сенси всередині себе.
Ефективніше буде поставити собі питання:
- Як нова звичка зробить мене краще?
- До якої цілі вона мене веде?
А далі виявити дії, які варто робити, щоб сформувати звичку.
Таким чином агресивні слова «треба» та «повинен» ми заміняємо на слово «обираю». Воно звучить легше, безпечніше, та в ньому чується доросла відповідальна позиція:
«Я не повинен це робити. Але я обираю це робити, тому що так я можу зробити своє життя краще».
Далі варто виявити перший необхідний крок.
Якщо ви обираєте вчити нову мову, запитайте себе, чому це для вас важливо та як ви збираєтеся використовувати це у майбутньому. І вирішіть, кому маєте написати, чи де залишити контакти, щоб з вами зв’язались для початку занять.
Такий підхід дає можливість адекватно оцінити необхідність нової поведінки і не насилувати себе формуванням звичок, які вам непотрібні.
ПОРАДА 2. Ставте реалістичні цілі
При постановці цілей і формуванні звички деякі люди починають грати у гру під назвою «Все або нічого». Вони ставлять надзвичайно амбітні цілі, недосяжні для себе, і намагаються досягти їх попри все. А через деякий час мотивація згасає, тому що вони бачать, що нічого не виходить.
Можливо колись ви хотіли відвідувати спортзал чотири рази на тиждень. І у вас не вийшло цього дотримуватись. Це не означає, що варто відмовитись від спорту і що спорт вам не підходить. Просто варто скорегувати ціль, щоб вона стала реалістичною для вас.
Нам подобається давати новорічні обіцянки, тому що вони зазвичай звучать красиво. І саме тому ми їх не досягаємо — дуже складно, не реалістично.
Натомість спробуйте ставити невеликі, досяжні цілі.
Замість 4-разового тренування в тиждень, заплануйте два тренування з тренером по 30 хвилин. Це досяжно і не складно. Для початку достатньо. Як відчуєте, що можете додати складності, зробіть це.
ПОРАДА 3. Не заморожуйте звички, а легко відмовляйтесь
Якщо ви формували звичку, а з часом перестали бачити в ній сенс — сміливо відмовляйтесь.
Можливо ви спробували і зрозуміли, що є інший шлях досягнення мети, або знайшли іншу мету. Також, ви можете відчувати, що дотримання звички завдає більше шкоди ніж користі.
Головне, що ви діяли. Дії дають інформацію для подальших дій. Ви можете завжди коригувати шлях і ставити нові цілі, обирати нові звички. Це нормально.
Дослідження 2022 року показало, що чим більше «заморожених» цілей у людини було на один момент часу, які були зірвані через пандемію COVID-19, тим більша ймовірність того, що вони відчували симптоми стресу, тривоги та депресії.
Недосяжні цілі викликають тривогу та підвищують ризик депресії. Не заморожуйте цілі, а відмовляйтесь від них, щоб поставити нові.
Коли ціль недосяжна, продовжувати намагатися її досягти шкідливо, оскільки ви витрачаєте час і сили марно. Ці ресурси можна звільнити, відмовившись від цілі і звички та інвестуючи в інші цілі та заняття.
Тримання недосяжних цілей посилює невіру в себе, знищує самооцінку та створює почуття невдачі. Це погано впливає на психічне здоров’я.
Дійте. У вас все вийде.