Як стати фрілансером з нуля без досвіду у 2022 році та почати заробляти

Як стати фрілансером
Як стати фрілансером

Як стати фрілансером? Настав час відповісти на одне з головних запитань новачків. Вони його задають після того, як втомлюються питати, де взяти гроші, але при цьому майже нічого не робити.

Якщо у вас немає часу і ви хочете відразу до суті → натисніть тут.

А тепер давайте спробую розжувати цю тему, спираючись на свій досвід.

Я надаю послуги, сидячи вдома, вже понад 10 років. Колись теж намагався розібратися з тим, як стати фрілансером. Шукав курси, читав статті, дивився відео, купував книжки. Поступово база знань накопичувалася, формувався досвід. Спочатку працював задешево і не дуже якісно. Н​авчався, підвищував планку і в результаті вийшов на гідний дохід — можу утримувати сім’ю у 4 особи, купую необхідну техніку, обслуговую авто і навіть відкладаю гроші. Принаймні так було до війни.

Тепер хочу скомпонувати ці знання у матеріал і віддати вам. Так народилася ідея цієї статті.

Нумо розбиратися, як стати фрілансером у 2022 році. Я дам вам робочі знання та постараюся викреслити все зайве. А якщо залишаться питання, ставте їх у коментарях. Я їх читаю та кожному відповідаю із задоволенням. Ви для мене — джерело натхнення для створення нового контенту.

Оскільки читачі цієї статті різні, ми зайдемо в тему дуже плавно, розбираючи терміни та поняття. Погнали.

Хто такий фрілансер?

Фрілансер надає послуги іншим людям чи бізнесу та не працює в штаті компанії.

Фрілансер і віддалений співробітник — не одне й те саме. Віддалений співробітник працює у штаті компанії, фрілансер шукає клієнтів самостійно та працює проектно. Але віддалений співробітник може бути за сумісництвом фрілансером. І навпаки — фрілансер може влаштуватися на роботу до штату та продовжувати виконувати проекти на фрілансі. Я працюю саме так.

А тепер переходимо до глибини ↓

Плюси та мінуси: що на фрілансі добре, а що не дуже

Плюси фрілансу:

Головний плюс фрілансу у вільному графіку. Не має значення, коли ви працюєте: вранці, ввечері, вдень чи вночі. Важливо, щоб робота була виконана у термін, про який ви домовилися із клієнтом.

Другий вагомий плюс у тому, що ви не прив’язані до одного місця. Не треба ходити до офісу. Самі обираєте де працювати. Вдома, в коворкінгу або на лавці в парку. Багато хто просто працює вдома, тому що це найзручніше місце.

Та й третій важливий плюс. Ви, як фахівець, розвиваєтесь різнобічно, тому що проекти різні. Кожен бізнес є унікальним. Щоб почати працювати з новим проектом, потрібно розібратися у продукті та задачі.

Мінуси фрілансу:

Головний мінус — висока конкуренція на старті. Початківцям складно отримати хороший проект, де вони можуть заробити достатньо грошей. Замовники більше довіряють фахівцям з досвідом, відгуками та наповненим портфоліо. Новачкам вірити складно, бо серед них багато несумлінних спеціалістів. Також зустрічаються шахраї. Тому клієнти обережні. Але щоб вас заспокоїти, скажу, що цей мінус можна подолати.

Дохід залежить від вашої віддачі роботі. Якщо у співробітника в штаті є ставка, він може протягом дня відволіктися, а потім повернутися до роботи. Він все одно отримає свої гроші наприкінці місяця. У фрілансера такої привілеї немає. Він отримує гроші лише за результат. Але якщо працює добре, то легко та швидко перестрибує ставку штатного співробітника.

Немає гарантій. Якщо ви не зареєстровані як ФОП і не укладаєте договір про співпрацю з клієнтом, кожен проект для вас ризикований. Замовник може просто сказати, що йому не сподобалася ваша робота та відмовитись платити. Це сумний момент. Але таких козлів небагато, якщо ви самі не козел, що робить роботу абияк.

Не рубайте з плеча, підстрахуйтесь

Перш ніж з головою занурюватися у фріланс, і для себе відповідати на питання «як стати фрілансером», підготуйтеся. Тому що на старті грошей буде небагато. Є три варіанти забезпечення безпеки.

1. Накопичити заздалегідь фінансову подушку, яка вас годуватиме, доки не з’являться гідні гроші на фрілансі.

2. Домовитися з чоловіком або жінкою, що ви поки що будете жити на його або її утриманні, а потім відпрацюєте, зробите подарунок або звозите до Туреччини на море.

3. Продовжувати працювати в штаті, а вечорами та ночами будувати кар’єру на фрілансі, щоб в один день просто звільнитися і залишитися із замовленнями та грошима.

Я свого часу вибрав третій варіант. Ну, а ви дивіться самі.

Як стати фрілансером без вкладень

Ми підійшли до важливого розділу статті. У багатьох фрілансерів-початківців завжди постає питання: як стати фрілансером, але на старті не витрачати гроші або витрачати мінімум. Дуже логічне питання. Багато хто хоче пройти шлях без помилок. Намагаюся відповісти максимально докладно.

Крок 1. Вибрати послугу, яку надаватимете

Ймовірно, ви подалися на фріланс, бо почули, що це вигідно і зручно. І, напевно, у вас вже є на прикметі ідеї про те, що саме запропонувати ринку.

Ви можете бути копірайтером, дизайнером, програмістом, репетитором або smm-фахівцем. Це найпоширеніші варіанти. Але їх набагато більше. Докладніше розповів у статті про віддалену роботу.

Насамперед необхідно визначитися з професією, з якою ви прийдете на цей ринок. І дотримуватися цієї лінії у процесі становлення.

Крок 2. Знайти обладнання

Це найскладніше, якщо хочете почати без вкладень. Щоб працювати, потрібен хороший робочий комп’ютер, який вас не буде бісити.

Наприклад, для роботи з текстами досить старого слабкого комп’ютера. Ну а якщо ви збираєтеся малювати сайти у новітніх графічних редакторах або програмувати додатки, потрібно щось серйозніше.

Є три варіанти, як знайти обладнання для фрілансу:

1. Придбати. Якщо у вас є сума для покупки. Брати кредит чи ні — вирішуйте самі. Не закликаю до цього, але знаю випадки, коли новачки справді купували комп’ютери в кредит, а потім заробляли, щоб віддати гроші. Причому мотивація працювати підвищувалася. Кредит додає енергії.

2. Позичити. Якщо ваші друзі або родичі мають комп’ютер, яким вони майже не користуються, ви можете попросити у них пристрій для тимчасового використання. За добрих стосунків все вийде.

3. Користуватися між іншим. Якщо у вас штатна робота в офісі за комп’ютером, але ввечері комп’ютер для роботи не використовується, ви можете забрати цей час собі. Наприклад, працювати вечорами та у вихідні. А якщо у вас на роботі не стаціонарний комп’ютер, а ноутбук, можете домовитися з керівником, що забиратимете його додому.

Крок 3. Зареєструватися на біржі фрілансу

Це місце, де ви знайдете перших клієнтів. Нижче я дам список бірж та розповім, на яких біржах сам реєструвався та шукав клієнтів.

Є прихильники та противники бірж. Багато, хто не знає, як стати фрілансером, намагаються шукати клієнтів поза біржами за допомогою реклами, але пізніше розуміють, що обрали складний шлях. Тому що роботі з рекламою також треба вчитися. Але ж ми тут говоримо про те, як почати без бюджету. А це можливо лише через біржі чи рекомендації друзів та знайомих. Тому реєструємось на біржі.

Крок 4. Заповнити інформацію профілю та портфоліо

Незаповнений профіль свідчить, що виконавець не ставиться до роботи серйозно. Клієнти бояться працювати з тими, хто не заповнює профіль і більше віддають перевагу тим, хто максимально відкритий та детально описує проекти у профілі.

Я розумію, що заповнення профілю та портфоліо займає багато часу. Але закликаю вас дивитися на це як на інвестицію, а не марнування часу в нікуди.

Проміжний крок. Доповнити портфоліо (опційно)

Якщо у вас мало робіт у портфоліо і додавати туди поки що нічого, дуже рекомендую виконати кілька проектів не для клієнтів, а для себе. Заодно потренуєтесь працювати. Розумію, що гаяти час просто так не хочеться. Але будьте впевнені, що ця праця окупиться і досить швидко.

Клієнти не люблять працювати з тими, хто не може показати свій рівень професіоналізму. Тому покажіть їм роботи у портфоліо.

Крок 5. Відгукуватись на заявки

Клієнт розміщує замовлення на біржі, а фрілансери відгукуються на нього за допомогою заявок. Якщо ви не відгукнетесь на заявку, клієнт нічого про вас не дізнається. Тому важливо регулярно стежити за публікацією нових проектів та вчасно подавати заявки. Бажано якнайшвидше. Як показує практика, краще бути серед перших п’яти осіб, які відгукнулися. Зазвичай серед них є хороший фахівець, якого клієнт і вибере виконавцем. Тому дійте швидше.

Крок 6. Використовувати сарафанне радіо

Це коли ви робите свою роботу дуже добре, а клієнти рекомендують вас своїм знайомим.

Наприклад, якщо ви написали для клієнта хорошу статтю і він розмістив її на сайті. Після цього до нього прийшли колеги чи партнери та запитали, хто йому написав таку гарну статтю. У відповідь він дав їм ваші контакти. І нові клієнти зв’язалися безпосередньо з вами. Це найприємніший тип клієнтів.

Крок 7. Продовжувати

Поповнювати портфоліо, прибирати слабкі роботи та міняти їх на сильні, навчатися, знаходити нових клієнтів та працювати на совість.

Якщо ви сумлінно виконаєте кожен із цих етапів, у вас точно будуть клієнти. І їхня кількість буде збільшуватися.

Ці сім кроків відповідають на питання: як стати фрілансером. Ще раз прочитайте їх, щоб точно відклалося на підкірці мозку.

Чи є біржа фрілансу для новачків? Яку вибрати, щоб не помилитись

Фріланс для початківців здається складним, бо доводиться починати з нуля на ринку, де вже багато досвідчених хлопців та дівчат. Це як виходити на поле бою з голою п’ятою точкою проти озброєного до зубів загону Чингісхана. Але це не привід здаватися. Адже новачки на фріланс приходять і зараз. Досить швидко вони виростають до рівня «можу забезпечити себе та свою сім’ю».

Я свого часу на старті спробував біржу Weblancer. Мені здається, що це була найсприятливіша біржа фрілансу для новачків. Мені було легко почати заробляти саме тут. І на цьому сайті не потрібно робити великих вкладень, щоб отримати замовлення.

Рекомендую почати з Веблансера. Але також корисно погуляти іншими біржами. Рекомендую звернути увагу на ще три українські біржі:

Ймовірно після знайомства з ними ви зможете зробити самостійний вибір.

Якщо говорити про безкоштовні біржі фрілансу для новачків, то вони показують не таку високу ефективність у пошуку хороших клієнтів. Я не рекомендую витрачати на них час, бо потім доведеться знову напрацьовувати досвід на іншій біржі, де є клієнти з великими грошима.

Як працювати фрілансером, якщо нічого не вмієш?

Як стати фрілансером, якщо я починаю з нуля і поки нічого не вмію, а вчитися немає часу? Якщо це питання звучить у вашій голові, можна підробляти на сервісах мікрозавдань. Тут є завдання, які не потребують глибоких навичок.

Дам три майданчики, про які чув хороше. УВАГА: всі три сервіси російські, і працювати на них чи ні, кожен вирішує сам.

qcomment.ru — тут блогери та бренди залишають завдання, а виконавці їх виконують за гроші. Наприклад, у Ютубі з’явилося нове відео та власник хоче його швидше просунути. Для цього потрібні коментарі. Автор відео публікує завдання, в якому просить залишити 100 коментарів до нового відео. На це завдання приходить 100 людей, дивляться відео та залишають коментарі. Кожен коментатор одержує за це гроші.

unu.im — схема та ж, що і на попередньому сервісі. Платять за коментарі, лайки, репости.

seosprint.net – ще один аналогічний сервіс.

Усі три сервіси – конкуренти між собою. Можна працювати на одному або зареєструватись на всіх трьох. Це для тих, хто хоче дізнатися, як стати фрілансером без досвіду.

Як бачите, фріланс для новачків без досвіду існує, але майте на увазі, що заробляти багато в такій стратегії не вдасться. Якщо ви хочете заробляти, щоб вистачало на життя, доведеться вчитися безперервно. Але воно того варте і точно окупається.

Ще раз наголошую, що всі три сервіси російські. Навіть якщо ви спробуєте на них заробити, не впевнений, що вийде вивести з них гроші.

Як стати фрілансером з нуля і досягти успіху

Я не вигадуватиму те, що ви вже знаєте. Ось лише п’ять рекомендацій, які гарантовано дають результат:

 1. Працювати сумлінно, ніби за плечем завжди стоїть керівник і дивиться на якість та вашу віддачу у проекті.
 2. Оцінювати свої ресурси та навички — не брати проекти, з якими не впораєтеся.
 3. Дотримуватись термінів, які обговорили з клієнтом.
 4. Планувати роботу та відпочинок — якщо не відпочиватимете, вигорите і розлюбите фріланс.
 5. Завжди виконувати обіцянки.

Я можу дописати ще десяток рекомендацій, щоб зробити статтю довшою. Але кориснішою вона від цього не стане. Запам’ятайте головне — найкорисніший пункт із цього списку стоїть під номером 5 — ЗАВЖДИ ВИКОНУВАТИ ОБІЦЯНКИ. У цьому полягає успіх кожної справи.

Якщо у вас є додаткові питання, ставте їх в коментарях. Так ви допоможете сформувати теми майбутніх статей.

Підсумок: як стати фрілансером з нуля

 1. Визначитись, яку послугу надаватимете.
 2. Знайти обладнання для роботи.
 3. Зареєструватися на біржах фрілансу.
 4. Заповнити профілі.
 5. Заповнити портфоліо.
 6. Відгукуватись на заявки клієнтів.
 7. Використовувати сарафанне радіо.
 8. Постійно вчитися.
 9. Діяти.
 10. Дивіться пункт 9.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован.