Самодисципліна протягом дня: як завершувати справи до кінця

Самодисципліна — корисна властивість, але не кожен може нею похвалитися. Мабуть, у вас на пам’яті є багато моментів, коли ви мали щось робити, але не робили. Хоча знали, що якщо не зробите будуть неприємні наслідки. Давайте поговоримо про це. Я поясню, як це працює та дам кілька методів для перемоги в таких ситуаціях.

Самодисципліна: як доводити справи до кінця
Самодисципліна: як доводити справи до кінця

Чому самодисципліна руйнується й ми не можемо робити те, що важливо?

Відкладання справ на потім — прокрастинація.

Одна з головних причин прокрастинації — нестача самодисципліни.

Самодисципліна — друга найважливіша річ у темі саморозвитку після мотивації.

Завдяки високій самодисципліні збільшується продуктивність й ефективність нашої діяльності. І ось вам хороша новина:

Самодисципліну можна наростити, як м’язи.

Але як?

Ваш розум знає, що ви зараз маєте виконувати важливе завдання, але емоції кажуть «НІ, ну його нафіг. Давай краще подивимось, що там в ТікТок свіженького».

Згадайте відчуття, коли ви хочете зайти до холодної річки або басейна. Ваше тіло не слухається. Воно хоче залишатися на березі.

Або згадайте, як ви хотіли познайомитися з важливою для вас людиною, але не наважилися підійти.

Скільки разів ви казали собі що прямо зараз почнете робити те саме завдання, та кілька годин робили щось інше.

Причина нездатності слухатися себе ховається в історії розвитку мозку. Мільйони років мозок збільшуватися у розмірах і обростав новими частинами.

В основному їх всього три. І кожна з них відповідає за окремі функції.

РЕФЛЕКСИ ТА ІНСТИНКТИ. За них відповідає найдавніша частина мозку — мозковий стовбур. Його ще називають рептильним мозком — палеокортексом.

ЕМОЦІЇ. За них відповідає лімбічна система, яка сформувалася у наших предків після палеокортекса.

РАЦІОНАЛЬНІСТЬ, а також логіка, планування та мова. Це те, що нам треба для самодисципліни. За це відповідає наймолодша система мозку. Її називають неокортекс — молода кора.

Із яких слоїв скаладається мозок: інстинкти, емоції, раціональніть та логіка
Мозок складається з трьох основних слоїв: рептильний мозок, палеокортекст та неокортекс. За самодисципліну відповідає неокортекс.

Тепер я можу сказати, в чому полягає наша проблема.

⭐️ Мозок розвивається поступово, тому системи, які були раніше сильніші й впливовіші за неокортекс, ніж навпаки.

Це сприяє тому, що емоції керують нами краще ніж розум. Така будова мозку і є причиною неможливості слухатися себе і робите те, що дійсно необхідно.

Раціональний мозок наказує, але лімбічна система не слухається й натискає всі можливі важелі, щоб нас зупинити. І у нас нічого не виходить: плани руйнуються, ми стоїмо на місці.

Як працюють неокортекст й палеокортекс в голові, коли треба працювати
Як працюють неокортекст й палеокортекс в голові, коли треба працювати

А пізніше ми лаємо себе за те, що проявили слабкість й піддалися спокусі.

Але спокійно. Ви не слабкі. Ви просто не знаєте, як це приборкати. Давайте поясню.

Як увімкнути самодисципліну та почати керувати собою

Кожна людина може підібрати до цієї головоломки ключ. Він називається САМОРЕГУЛЯЦІЯ.

💡САМОРЕГУЛЯЦІЯ — здатність свідомо керувати емоціями. Чим сильніше вона розвинута, тим частіше ми будемо себе слухати й протистояти спокусам, менше прокрастинувати та робити більше з того, що нам потрібно.

Важливо розуміти, що ми не намагаємося приборкати емоції. Вони для нас корисні. Вони допомагають приймати рішення, радіти, кохати, або сумувати, допомагають будувати відносини між людьми та отримувати задоволення від життя. Іноді вони рятують нам життя.

Розвиток саморегуляції дає можливість не бути рабами емоцій в моменти, коли це потрібно.

Світ сьогодні змінюється скоріше, ніж розвиваються емоції, тому в деяких ситуаціях треба вміти зробити так, щоб вони передали штурвал керування раціональному мозку і ви почали робити важливі справи та отримали результат, який потрібен.

Метафора емоційного слона та раціонального вершника

Щоб тема була легшою для сприйняття, давайте використаємо відому метафору — «Емоційний слон й раціональний вершник».

Кожного з нас можна поділити на дві умовні істоти: слона та вершника.

Слон — наші емоції. Вершник — раціональне мислення.

Порівняння розмірів слона й вершника в метафорі. Слон великий й сильний, вершник — маленький й слабкий.
Раціональність слабкіша за емоції

Різниця розмірів між слоном та вершником — демонструє нерівномірне з’єднання лімбічної емоційної системи з раціональним неокортексом.

Саморегуляція в цій метафорі виражається у здатності вершника вміло керувати слоном. Чим досвідченіше вершник, ти краще він тримає слона у вузді та направляє його вірною дорогою. Але якщо вершник слабий, не досвідчений, або втомлений, керування на себе бере слон.

Як вершник повинен навчитися керувати слоном, так і ми маємо навчитися свідомо керувати емоціями, щоб робити кроки до реалізації наших планів. Недостатньо просто хотіти й намагатись йти вперед. Треба зробити так, щоб слон йшов разом з нами.

Як приборкати свого слона й почати їм керувати? Самодисципліна у ваших руках

Вводимо новий термін.

Саморегуляція — здатність свідомо керувати своїми емоціями.

💡 Когнітивний ресурс — ключ до саморегуляції.

Дослідження говорять, що наша здатність до саморегуляції залежить від когнітивного ресурсу.

В метафорі слона й вершника когнітивний ресурс — енергія вершника: він може втомлюватися й відпочивати, щоб набратися сил — поновлювати когнітивний ресурс.

Уявіть що наповнений когнітивний ресурс це повний стакан з водою. Кожен раз, коли ми виконуємо дію наперекір емоціям, води стає менше — ресурс вичерпується.

Вода у стакані демонструє вичерпність когнітивного ресурсу
Конітивний ресурс вичерпується, як вона у стакані. Але його можна поповнювати вротягом дня.

І як тільки ресурс закінчується ми втрачаємо можливість керувати собою. Нами починають керувати емоції. Втомлений вершник не може керувати слоном. Слон починає робити те що йому хочеться.

🔴 Ми починаємо дивитись серіали, заліпати в тікток, пити алкоголь, курити сигарети, зраджувати коханим, переїдати, дивитись порно, купувати все, про що рекламують, мастурбувати … Наш слон хоче нераціональної шкідливої насолоди. Хоче багато. Хоче постійно. І так ми впадаємо в тотальну прокрастинацію.

ТЕПЕР ВИ ЗНАЄТЕ ПРИЧИНУ, ЧОМУ ІНОДІ НЕ МОЖЕТЕ РОБИТИ ТЕ, ЩО ДЛЯ ВАС ВАЖЛИВО — У ВАС НЕДОСТАТНЬО КОГНІТИВНОГО РЕСУРСУ.

Але є і хороша новина. Протягом дня когнітивний ресурс можна оновлювати. Тобто цей стакан з водою можна наповнювати.

Як оновлювати когнітивний ресурс протягом дня, щоб самодисципліна сберігалася

Оновлення треба проводити як превентивну міру. Тобто не чекати поки енергії стане мало, а дбати про це заздалегідь.

Як існує прокрастинація роботи, та існує і прокрастинація відпочинку. Треба враховувати обидва полюси. Якщо ми не будемо думати про оновлення енергії заздалегідь, тоді у нас не залишиться енергії на те, щоб оновити когнітивний ресурс.

Прості методи, які допомагають оновити когнітивний ресурс протягом дня:

1. Фрукти, натуральний сік, перекус

Дослідження показали, що більшою мірою когнітивний ресурс залежить від нутрієнтів, які містяться у харчових продуктах: білки, жири, вуглеводи. Тому легкий здоровий перекус може допомогти. Але це не означає, що треба кожні пів години перекусувати. Ви знаєте, що з вами буде в такому випадку.

2. Фізичні вправи

10 хвилинна зарядка, десять віджимань, кілька підтягувань, легка пробіжка. Все це відновлює когнітивний ресурс. При цьому вершник відпочиває. Йому в цьому процесі не треба багато думати.

3. Прогулянка

Прогулянка тривалістю 5-10 хвилин достатньо для часткового відновлення ресурсу. Ви можете сходити в магазин, якщо треба щось купити, або просто пройтися по району і повернутися до роботи.

4. Музика

Прослуховування приємної музики теж дає енергію. Головне, щоб ви при цьому не працювали. Можна об’єднувати з прогулянкою або заняттями спортом.

5. Медитація

Медитативні практики допомагають звільнити голову від думок, які зжирають енергію.Багатьом людям складно почати медитувати. Але якщо ви дійсно зацікавлені в особистій ефективності, поцікавтеся й цією темою.

6. Короткий денний сон

Іноді тіло говорить в середині дня, що пора перепочити. Вас починає клонити у сон. Рекомендую підкоритися цьому, завести таймер на 30 хвилин та подрімати. Це приємно і корисно: для вас й справ, які ви хочете зробити. Після такого сну ви будете працювати, краще, скоріше й з більшим задоволенням.

7. Перерва з перемиканням уваги

Просто зробіть перерву та щось, що кардинально відрізняється від роботи: намалюйте малюнок, потанцюйте, заспівайте, подзвоніть людині, яку давно не бачили, купіть напій, який ще не куштували. Зробіть щось нове.

Систематичні превентивні міри по оновленню когнітивного ресурсу підвищать вашу ефективність.

Якщо в кінці робочого дня ви відчуваєте себе втомленим як ніколи, значить ви мало пріоритету даєте відновленню когнітивного ресурсу.

Коли ви протягом дня систематично оновлювати когнітивний ресурс, ввечері будете помічати, що енергії у вас ще багато. Іноді її буде більше ніж зранку.

Дійте.


Подивіться відео для закріплення матеріалу

 

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *