Як читати книги з користю: 10 порад від Остіна Клеона + мої думки та досвід

Як читати книги: 10 порад Остіна Клеона

Телеграм канал про особисту ефективність і творчість

Підписатися

Тільки користь і нічого зайвого

Нещодавно знайшов статтю з порадами Остіна Клеона, про те, як читати книги, як митець. Мені сподобалися поради. Почав думати про це.

Я багато читаю. Кожного дня. Деякі книги перечитую по 2-3 рази. Наприклад, книги Остіна я прочитав вже два рази й збираються читати третій. Тому що кожного разу знаходжу в них нові поради.

«Хороша книга — нескінченна» — так казав Камінг. Я з ним згоден. В хорошій книзі є різні рівні, у які ти не можеш потрапити, доки не прочитаєш її кілька разів. І кожного разу рівні будуть цікавішими.

Тепер щодо порад Остіна Клеона. Ось що він каже про те, як читати книги.

1. Перестань читати книгу, яка тобі не подобається

Якщо ви нічого не отримуєте від книжки, відкладіть її і візьміть іншу книжку. Кожна година, яку ви витрачаєте на читання нудної книги, дорівнює годині, яку ви могли б витратити на читання блискучої книги.

Перестаньте читати те, що, на вашу думку, ви повинні читати, і просто читайте те, що ви дійсно хочете прочитати. Читайте те, що вам подобається.

Раніше я читав все, що купляв або отримував у подарунок. Кожного разу, коли я відкривав книгу, у мене ніби з’являвся обов’язок дочитати її до кінця. І неважливо, чи книга цікава. Завжди надіявся, що з якоїсь сторінки все ж таки має з’явитися користь і або цікавість. Гортав сторінку за сторінкою, аж поки не доходив до кінця книги. Виявлялось, надії були марними.

Тепер я поводжу себе з книгами інакше. Спочатку читаю перші 20-40 сторінок. Якщо книга не приваблює мене користю або інтересом, закриваю її. Можливо я не її читач, або вона писалась не для мене. Або просто зараз для неї невідповідний час. Я дам їй другий шанс пізніше. Мабуть.

2. Весь час носи із собою книгу

Звикайте носити книжку з собою, куди б ви не пішли, і тягнутися до неї в усі вільні хвилини, коли зазвичай дістаєте телефон: поїздки на роботу, обідні перерви, черги в продуктових магазинах тощо.

Лягайте спати раніше і візьміть із собою книжку. Якщо заснули під час читання, поверніться до неї, коли прокинетеся, і почитайте трохи, перш ніж встати.

Завжди ставте книгу в чергу, щоб знати, що читати, коли закінчите книгу, яку читаєте. Тримайте стопки непрочитаних книг по всьому будинку. Японці називають це «цундоку».

Купа книжок — це не соромно.

У мене на робочому столі завжди лежать кілька книг. Крім цього на смартфоні є додаток ReadEra, в якому я читаю одночасно 4 книги — по кілька сторінок перед сном і коли чекаю у черзі.

Мені подобається читати одночасно книги різних авторів і жанрів. Завдяки цьому в голові відбувається синтез думок у щось унікальне. А ще я виписую цитати та ідеї в окремий щоденник. Потім міркую над ними й щось з цього перетворюється на статті, пости, або відео для Ютубу. Або уроки для курсу по особистій ефективності.

3. Вмикай режим літака

Більша частина читання — це відвідування інших світів. А ви не можете відвідати інший світ, якщо вас постійно відволікає цей.

Якщо збираєтеся читати на телефоні або в електронній книзі, переведіть її в режим польоту, щоб не виникало спокуси вийти в інтернет.

Коли сідаєте читати паперову книжку, так само переведіть телефон у режим польоту або поставте на зарядку в розетку в іншому кінці кімнати, щоб не виникло спокуси дотягнутися до нього під час читання.

Коли я думаю про те, як читати книги з користю, у мене ніколи не виникало потреби ставити телефон в режим літака. Але у мене завжди вимкнені всі сповіщення про нові повідомлення й листи. Тобто мене досить важно відволікти від читання на телефоні. Я відволікаюсь тільки коли сам цього хочу або мені треба вийти в інтернет, щоб знайти значення якогось терміну, який прочитав. Або, коли хочу дізнатися більше про подію, яку освітили в цій частині книги.

З паперовими книгами простіше. Я читаю їх з олівцем і аркушем паперу, щоб виписувати ідеї та цитати. Так читання перетворюється в цікаву роботу, від якої досить важко відволікти. Мені подобається працювати з думками інших людей: крутити їх й роздивлятись з різних боків, міркувати: «Що я сам про це думаю? «Чи згоден я з цим?», «А як би я сам вчинив у такій ситуації?».

Тому поради Остіна можна доповнювати власним досвідом, який у кожної людини свій.

4. Читай з олівцем у руках

Як читати книги з користю: 10 порад від Остіна Клеона + мої думки та досвід

↑ Замітки Оливера Сакса у книзі Ноама Хомського

Ви не володієте книжкою, поки самі не написали в ній нічого. Доречне слово для цього — маргіналії. Підкресліть речення, які вам подобаються. Робіть нотатки для себе на полях. Малюйте. Сперечайтеся з автором. Зробіть читання розмовою.

Це про мене. Я раніше жалкував книги, тому не писав в них нічого. Але одного разу спробував. Виявилось, що коли починаєш робити нотатки в самій книзі, вона стає ще більш корисною і для вас і для тих, кому ви дасте прочитати цю книгу пізніше. Вони можуть прочитати ваші думки й накласти на них свої інсайти.

Через кілька років, коли ви самі змінитеся й знову почнете читати цю книгу, ваші думки допоможуть сформувати нові, більш глибокі й корисні. Так, з кожним читанням з олівцем, книга стає для вас все більш корисною. Ви можете збагачувати її для себе самостійно.

5. Ніякої провини за насолоду

Ми всі любимо речі, які інші люди вважають сміттям. Ви повинні мати мужність продовжувати любити своє сміття.

Що робить нас унікальними, то це розмаїття і широта наших впливів, унікальні способи, якими ми змішуємо частини культури, які інші вважають «високими» чи «низькими».

Коли ви знайдете щось, що вам справді подобається, не дозволяйте нікому змушувати вас почуватися погано через це. Люби те, що любиш.

Багато хто залежить від оцінки тих оточення. Якщо комусь не подобається те, що ми робимо, ми з часом знаходимо причини, чому це не подобається нам. І перестаємо робити.

Замість цього треба начхати на думки інших і почати або продовжити робити те, що ми вважаємо цікавим, або важливим для нас. Тільки так ми зможемо бути щасливими й прийти до успіху.

6. Мандруй в минуле

Читайте старі книжки. Люди існують вже давно. Майже кожна проблема, з якою ви стикаєтесь, ймовірно, була написана кимось із людей, які жили за сотні, якщо не тисячі років до вас.

Сенека сказав, що якщо ви читаєте старі книги, ви можете додати всі роки, прожиті автором, до вашого власного життя.

Все що створюється зараз — це те що існувало раніше. Багато людей про це не знають, тому приймають це за унікальність.

Нам часто здається, що ситуації, з якими ми стикаємось не повторюються більше ні в кого. В такі моменти ми говоримо: таке тільки зі мною могло статися. Але це не так. Більшість того, що з нами трапляється, вже з кимось траплялось. І якщо ми будемо читати старі книжки, зможемо знайти відповіді на питання, які нас турбуються зараз.

Можливо, коли ви читали якусь книгу, вже стикалися з тим, що автор або персонаж проживає ситуації, в яких ви бували. От так і ми можемо прожити ситуації, з якими стикалися люди старих часів. І знайти поради для себе, як прожити ці ситуації гідно, переможцем.

7. Будь невпорядкованим

Зустрічайтеся з багатьма книжками, поки не знайдете ту, з якою захочете оселитися. Читайте більше однієї книги та більше одного виду книг одночасно. Нехай автори розмовляють один з одним.

«Зазвичай у мене вдома чотири або п’ять відкритих книжок. І це не книжки з одного й того ж предмета. Вони ніяк не пов’язані одна з одною, і ідеї, які вони представляють, відбиваються одна від одної. Я придумую ідеї, які, можливо, не спали б мені на думку, якби я просто читала одну книжку, поки не закінчу її, щоб піти за іншою». — Октавія Е. Батлер

Я писав про це вище. Я завжди читаю більше однієї книги одночасно. Більше одного жанру. Це допомагає поєднувати думки й синтезувати нові. Або ті, які мені здаються новими. Спробуйте і ви.

8. Шукай несподіванки у стопках книг

Здійснюйте регулярні поїздки в місцеву бібліотеку і книжковий магазин! Знаходити книжки через друзів і знайомих — чудово, але немає нічого кращого за стопку різних книг. У кімнатах, повних книжок, ви можете робити чарівні відкриття.

Ніколи не знаєш, з чим зіткнешся. Ви йдете на пошуки однієї книжки й знаходите ще кращу на полиці через кілька книжок від неї. Добре знайти книги, які ви шукаєте, але чудово знайти книги, які ви не знали, що шукали.

Одного разу під новий рік я прогулювався Києвом і зайшов у книжковий магазин. Хотів подивитися, що є не поличках. Нічого не хотів купляти. Вийшов я через 3 години з чотирма книжками в руках. Я знайшов книги, які не знав, що хочу знайти. Був дуже задоволений.

Тому варто заходити в книжкові магазини та бібліотеки. Це скарбниці, в яких завжди можна знайти скарб для кожної людини.

9. Тренуйся говорити — «Це було не для мене»

Зв’язок із книгою полягає в тому, щоб бути правильним читачем у потрібному місці в потрібний час. Ви маєте вільно пропускати книжки, кидати їх або повертатися до них пізніше.

Книжка, яка не для вас, може стати ідеальною книжкою для когось іншого. Якщо ви не книжковий критик, ви не зобов’язані виносити судження. Просто скажіть: «Це було не для мене».

Прекрасна річ полягає в тому, що «Я» завжди змінюється. Сьогодні ти інший, ніж був учора. Книжка, яка була не для вас сьогодні, може стати ідеальною книжкою для вас завтра.

У мене є кілька книжок, до яких я повертаюсь знову і знову. Тому що кожного разу вони мені «не заходять». Я постійно відволікаюсь від їх читання. Але кожного року знову даю їм шанс, тому що знаю, що вони точно корисні. Просто зараз у мене в житті не та ситуація, щоб читати їх. Або я не той, хто готовий їх читати. Зараз ці книги не для мене, але настане день, коли вони будуть саме тими книжками, які я маю прочитати саме зараз.

І є книги, про які я точно знаю, що ніколи не буду перечитувати, тому що вони точно не для мене у цьому житті. Впевнений, у вас так само є подібні книги. І це нормально.

Краще витрачати час на книги які для вас, ніж на ті, які зараз вам не підходять.

10. Ділися хорошими книгами з іншими

Слідкуйте за тим, що ви читаєте. Поділіться прочитаним з іншими. Складіть списки улюблених книг. Пишіть відгуки. Створіть книжковий клуб. Даруйте книжки в подарунок.

Коли ви ділитеся своїми улюбленими книжками, ви зустрічаєте людей, які теж люблять такі книжки. Вони дадуть вам ще більше для читання. Якщо ви не знаєте, що сказати незнайомцю, запитайте його, що він читає. Робить нотатки.

Користь це енергія. Енергія не може бути статичною. Завжди треба ділитися нею. Якщо прочитали корисну книгу, розкажіть про неї іншим. Вони будуть вам вдячні. Можливо ця книга буде саме тим, що вони шукають. І можливо, ви саме та людина, яка має їй про це розповісти.

Користь, яку ви віддаєте, перетвориться на користь, яку незабаром після цього принесуть вам.

Тепер ви знаєте, як читати книги з користю. Читайте, занотовуйте, діліться.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *